Prostovoljci

Pojdite po vsem svetu in oznanjujte evangelij vsemu stvarstvu” je rekel vstali Jezus učencem v Galileji. Te besede posebej uresničujejo misijonarji na vseh koncih sveta. Večinoma so to duhovniki, redovniki in redovnice. A tudi vsak laik ima svoje misijonsko poslanstvo. To poslanstvo lahko uresničujemo na različne načine: z molitvijo, s pričevanjem za vero v domačem okolju, z darovanjem denarja za misijone, z osebno podporo misijonarjem na daljavo ali pa tako, da tudi sami odidemo v misijone. V primeru krajšega obiska govorimo o misijonskih prostovoljcih na misijonski izkušnji. Kdor se v misijone poda za eno leto ali več, pa nosi ime misijonar ali laiški misijonar. Spodaj predstavljeni programi potekajo v okviru Katoliške Cerkve in ima Misijonsko središče Slovenije stik z njimi. Kdor čuti klic, da bi v okviru odšel v misijone ima več možnosti:

PROSTOVOLJSTVO POTA

Program POTA poteka preko zavoda Katoliška mladina. Namenjen je mladim od 18. do 30. leta starosti. To je skupinski program v poletnih mesecih. Skupina prostovoljcev se za 3-4 tedne odpravi na vnaprej znano lokacijo in tam izvede svoj prostovoljski projekt (izvedba oratorija, pomoč v šoli oz. vrtcu, sodelovanje v mladinski pastorali, izvedba delovne akcije). Preko tega programa vsako leto v misijone odide približno 50 mladih na okoli 7 različnih lokacij (Madagaskar, Kenija, Indija, Kazahstan, Ukrajina, Turčija idr.). Prijave na program so odprte običajno v mesecih decembru in januarju. Natančne podatke pa spremljajte na njihovi spletni strani. Program POTA je dobra vstopna točka za kasnejše daljše odprave kot laiški misijonarji.

Spletna stran: https://pota.si/

Kontakt: pota@katoliskamladina.s


INICIATIV ANGOLA

Iniciativ Angola je društvo na avstrijskem Koroškem, ki podpira predvsem misijone sester salezijank v Angoli, kjer deluje slovenska sestra Zvonka Mikec. Društvo je dvojezično (avstrijsko-slovensko), pomagali pa vam bodo tudi pri pridobivanju osnovnega znanja portugalščine, ki je v Angoli uradni jezik. Sestre salezijanke imajo v Angoli 7 postojank s šolami in socialnimi projekti. Redno sprejemajo prostovoljce za krajša in daljša obdobja, z minimalnim trajanjem vsaj enega meseca. Priprave potekajo preko društva Iniciativ Angola, ki občasno organizira tudi skupinske odprave.

Spletna stran: https://www.angola.at/home/sl

Kontakt: hanzej.rosenzopf@angola.at, office@angola.at


SKUPINA SLED

V okviru Misijonskega središča Slovenije potekajo priprave za daljše odhode v misijone. Skupina Sled se srečuje enkrat mesečno in spoznava različne vidike misijonskega življenja, življenja v cerkvenih skupnostih, slovenske misijonarje v živo, razmere v misijonih. Majhna skupina nam omogoča, da so priprave v veliki meri prilagojene individualno in tudi lokacija odhoda v misijone za laiške misijonarje se opravi individualno glede na znanja in želje kandidata/-ke ter na razpoložljive možnosti pri slovenskih misijonarjih. Ker gre za nekoliko daljše obdobje odhoda v misijone in torej za resno odločitev, priprave običajno trajajo kakšno leto. V tem obdobju je potrebno osvojiti tudi vsaj osnovno znanje jezika, ki se uporablja v izbranem misijonu. Lahko pa se skupini pridružite tudi tisti, ki svoj klic v misijone še razločujete. Več informacij boste prejeli ob vaši prijavi. Prijave so odprte v poletnih in jesenskih mesecih.

Kontakt: v živo v naši pisarni, tel.: 01/300-59-50, missio@rkc.si

ŠTUDENTSKE MEDICINSKE ODPRAVE

Študenti medicine višjih letnikov že dolga leta organizirajo študentske medicinske odprave. Trenutno obiskujejo 4 lokacije v Zambiji, Ugandi, Keniji in na Madagaskarju. Odprave običajno trajajo 3 mesece in so skupinske. Priprave potekajo v okviru preko Medicinske fakultete in Sekcije za tropsko medicino, kjer medicinci dobijo tudi vse potrebne informacije.

DRUGA PROSTOVOLJSTVA

V primeru dodatnih vprašanj in drugačnih pobud za prostovoljstvo, se lahko obrnete na Misijonsko središče Slovenije, da skupaj pretehtamo možnosti za misijonsko izkušnjo. Vedno je potrebno gledati na namen, da v misijone ne hodimo le na turizem in obisk ali »gledati revščino«, temveč podeliti delček svojega življenja v okviru struktur Katoliške Cerkve.

MISIJONSKO PROSTOVOLJSTVO V SLOVENIJI

Seveda pa prostovoljce potrebujemo tudi v Sloveniji pri delu ZA misijone. V Misijonskem središču Slovenije je vedno pestro, od pakiranja pošte in gradiv, do oblikovanja katehetskih in promocijskih gradiv. Vedno znova je tudi dobrodošla kakšna roka pomoči pri selitvi potujoče misijonske razstave ali pri drugih večjih dogodkih. Veseli bomo navdušenih mladih in odraslih prostovoljcev, ki bi z nami skupaj razvijali projekte. Morda pa nam uspe kdaj izpeljati kakšen misijonski tabor ali pa po več letih spet enkrat Misijonsko vas.

Kdor je pripravljen občasno pomagati pri projektih Misijonskega središča, naj nas pokliče na telefon 01/300 59 50 ali piše na missio@rkc.si