Slovenija gradi novo osnovno šolo na Madagaskarju

Ob lanskem obisku v Sloveniji se je misijonar Pedro Opeka srečal med drugim s predsednico Republike Slovenije dr. Natašo Pirc Musar in z zunanjo ministrico Tanjo Fajon. Ob tej priložnosti je zunanja ministrica obljubila pomoč države Slovenije v sklopu mednarodnega humanitarnega in razvojnega sodelovanja.

V kraju Bemasoandro na Madagaskarju, kjer obstaja eno naselje skupnosti Akamasoa, se tako gradi nova osnovna šola. Vrednost projekta je 321.150,00 evrov in zajema gradnjo nove osnovne šole za kvalitetno izobraževanje 550 revnih otrok ter šolsko malico za tri mesece za 5.340 učencev, ki obiskujejo šole v sklopu združenja Akamasoa na Madagaskarju. Projekt v Sloveniji koordinira Slovenska Karitas v sklopu strateškega partnerstva z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve. Misijonsko središče kot krovna misijonska organizacija spodbuja sodelovanje in hkrati preko programa skupinskega botrstva že dolga leta podpira prehrano otrok v misijonu Akamasoa.

Več o gradnji šole lahko preberete v izjavi Slovenske Karitas:

Misijonar Pedro Opeka na Madagaskarju gradi novo osnovno šolo in omogoča šolarjem prehrano s pomočjo Slovenije

»Dragi rojaki, dragi Slovenci, iskrena hvala za podporo, ki ste nam jo dali, da gradimo novo osnovno šolo z denarjem, ki so ga dali davkoplačevalci v Sloveniji. Najlepša hvala ministrstvu za zunanje zadeve, posebno ministrici Tanji Fajon, ki je jasno in močno podprla ta projekt, to šolo, ki je temelj vsakega razvoja, temelj, vsakega napredka. Če ni šole, ni napredka, če ni šole, ne znamo skupaj živeti. Zato se zahvaljujem Sloveniji, vsem Slovencem, za ta prelepi dar našim otrokom tukaj na Madagaskarju. Tukaj bo vsaj 12 razredov, tukaj se bodo učili ti otroci,« je dejal misijonar Pedro Opeka na gradbišču nove osnovne šole v kraju Bemasoandro.

Misijonar Opeka še dodaja: »Madagaskar se bori s skrajno revščino, saj 75 % prebivalstva živi z manj kot 1,7 evrom na dan. Skoraj 40 odstotkov ljudi živi v velikem pomanjkanju hrane. Na tisoče družin tako živi iz dneva v dan. Družine imajo v povprečju vsaj 5 otrok. Starši ne zmorejo vsem otrokom plačati šolnine in kupiti šolskih potrebščin, saj njihova kupna moč praktično ne obstaja. Močno primanjkuje šolskih zgradb, ki so običajno zelo slabo zgrajene, učilnice so prenatrpane. Primanjkuje tudi učiteljev. Mnogi otroci in mladi pri nas na Madagaskarju tako nimajo možnosti izobraževanja.« Med njimi je do 27 odstotkov otrok osnovnošolske starosti ter med 40 in 60 odstotkov mladih, ki bi morali obiskovati srednjo šolo. Zlasti deklice so prizadete, saj se jih 44 odstotkov šoloobveznih ne izobražuje, kar imajo prednost pri izobraževanju še vedno dečki, kar odraža kulturne norme.

Za direktno podporo projektov Pedra Opeke in za pomoč pri nakupu hrane v okviru projekta Obrok riža na dan na Madagaskarju, lahko svoj dar nakažete na Misijonsko središče Slovenije.

OBRAZEC ZA POMOČ

Podatki za nakazilo:
Misijonsko središče Slovenije
Kristanova 1, 1000 Ljubljana

Številka računa:
NLB: SI56 0201 4005 1368 933
BIC: LJBASI2X
Koda namena: CHAR

namen: Obrok riža na dan – Madagaskar
Referenca: SI00 249012

namen: Pedro Opeka
Referenca: SI00 249636

Povzeto po: Slovenska karitas – www.karitas.si